Belediyeler de Kışa Hazır mı?

Soğuk ve yağışlı havalar yaklaşırken hepimizin aklına ilk gelen konu doğal olarak su geçirmez ve sıcak tutan kıyafetler, suya dayanıklı ekipmanlar ve su geçirmez çantalar oluyor. Bir çoğumuz bunları aylar öncesinden düşünmeye ve hazırlık yapmaya başlıyoruz. Size malzeme temini konusunda pek çok öneride bulunabilirim. Şu pantolonu al, bu yağmurluğu giy, bisikletine şu lastikleri tak gibi. Hatta biraz google araştırmasıyla bu konu hakkında internette, Youtube’da pek çok yazı ve video bulabilirsiniz. O yüzden ben bugün bisiklet sürerken özellikle yağışlı havalarda nelere dikkat etmeliyiz konusuna dikkatinizi çekmek istiyorum.

 

Belediyeler Kışa Hazır Mı?

Bir çoğunuzun “iyi de bunun takibini de biz mi yapacağız?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet arkadaşlar biz yapacağız. Çünkü trafikte bisikletle yol alırken yol güvenliğinden en başta kendimiz için sorumluyuz. Yol güvenliği bizim tutumumuzun, tecrübemizin dışında yolun kalitesiyle de ilgili. Yol ne kadar kaliteli olursa sürüş sırasında o kadar güvende oluruz! Sizin yaşadığınız şehirler de, ilçeler de yol kalitesi nasıl bilmiyorum ama benim yaşadığım İzmir-Aliağa’da ne yazık ki çok iyi değil. Evimden işime gidip gelirken toplam 15 km. yol gidiyorum ve bu yolun pek çok kesimi çukurlarla, engellerle ve çöplerle dolu. Bu olumsuzluklar benim sürüş kalitemi elbette fazlasıyla etkiliyor. Aynı zamanda kazaya uğrama riskimi de çok fazla arttırıyor. Uygun olmayan mazgal tipleri de bu olumsuzluklara dahil maalesef. Yolculuk sırasında bir bisikletliye nasıl davranacağını bilmeyen otomobil sürücüleri de bu riskler arasında ancak bu yazının konusu değil. O konuya başka bir yazıda değineceğim.

Unutmayın ki her belediye yol kalitesinin iyi olmasından ve yollarda yaşanacak olumsuzlukları gidermekle yükümlüdür! O nedenle bizim yaşadığımız olumsuzlukların düzeltimesini belediyelerden talep etmemiz ve beklememiz çok doğal.

Çukurlar-Mazgallar-Çöpler

Eğer kullandığınız güzergahta çukur varsa yağmur yağdığında bu çukurların içi su dolacak ve siz oradan geçerken varlığından bile haberdar olamayacaksınız. Ancak düştüğünüzde fark edeceksiniz ama iş işten geçmiş olacak. Bu yüzden çukurların kapatılması çok önemli. Zemine yanlış döşenmiş bir mazgal biz bisikletliler için elbette çok tehlikeli. Bu tehlikeleri yaşayıp sakatlanan çok bisikletli arkadaşımız var maalesef. Mazgalın yönünün yanlış seçilmesinin yanında bir de yağmurlu havalarda tıkanan mazgallar var ve bunlarda bizim için çok tehlikeli.  Neden derseniz  bu mazgallarda aynı çukurlarda olduğu gibi suyla kaplanıyor ve siz orada bir mazgalın varlığından bile haberdar olmadan takılıp düşüyorsunuz. Mazgalların tıkalı olmasının sebebi bir çok insanın ne yazık ki mazgalları çöp tenekesiyle karıştırması ve çöpünü bu mazgallara atması. Çöp demişken bizi sürüş sırasında tehlikeye atan bir başka neden de yollara atılan, toplanmayan çöpler. Karayollarında çokça gördüğümüz gibi çöpler genellikle yolun  en az kullanılan kısmında yani sağ tarafında birikir. Bu da yolun sağını kullanan biz bisikletliler için tehlike oluşturuyor. Çöplerle birlikte yolun sağına biriken taşlar, kum birikintileri de bisikletimizin tekerinin kaymasına, patlamasına ve sonuç olarak bizim kaza yapmamıza sebep oluyor. O yüzden tüm bu olumsuzlukların giderilmesi gerekiyor.

 

Ne Yapabiliriz?

Öncelikle her gün gidip geldiğimiz yol üzerinde ki olumsuzlukları tespit etmemiz gerekiyor. Bunları tespit etmek ve ilgili belediyeye düzeltilmesi için başvurmak gerekiyor. Başvuru sırasında bazı zorluklar yaşayabilirsiniz elbette. Çevrenizde ki insanlardan moralinizi bozacak ve sizi yolunuzdan döndürecek yorumlar duyabilirisniz. Ama kulak asmadan doğru bildiğiniz yolda kararlılıkla yürüyün.

Olumsuzluk ve Konum Tespiti Yapın!

Önce karşılaştığınız olumsuzluk tipini belirleyin. Bu olumsuzluk bir çukur mu yoksa yanlış döşenmiş ya da tıkalı bir mazgal mı bunu tespit edin. Belediyeye bildireceğiniz için olumsuzluğun konumunu doğru tespit etmeniz sürecin hızlı bir şekilde işlemesi açısından çok önemli.

Fotoğraflayın!

Gördüğünüz olumsuzluğu fotoğraflayın! Fotoğraflamanız karşı tarafı inandırabilmeniz ve daha hızlı sonuç almanız için çok önemli. Bunun için mümkünse yaşadığınız sorunun net anlaşılabilmesi için  bisikletinizi de kadraja alarak fotoğraf ya da video çekin.

Uyarın!

Gördüğünüz herhangi bir olumsuzluğu sizinle aynı yolu paylaşan diğer sürücülerle (motosiklet, otomobil, bisiklet, yaya) paylaşmak ve bu konu hakkında bilgilendirmeniz onların da kaza yaşamaması için çok önemli.

Bildirin!

Artık günümüzde bir çok belediyenin acil müdahale ekibi var. Bu ekiplerinde bir çoğunun  internet sitesinde başvuru sayfası var. Tespit ettiğiniz olumsuzluğu belediye ekiplerinin haberdar olması ve hızlı bir şekilde aksiyon almasını sağlamak için başvurunuzu elde ettiğiniz fotoğraf/video ve konum bilgisiyle birlikte belediye ekiplerine bildirin. Eğer internetiniz yoksa yine aynı hizmet hattını telefonla arayabilir, uygunsanız belediye binası içinde yer alan başvuru masasına bizzat gidip başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

Paylaşın!

Belediyeye başvurunuzu yaptıktan sonra hem diğer insanlara duyurmak hem de sosyal medyada gündem yaratıp sorunun çok daha hızlı bir şekilde çözülmesini sağlamak için sosyal medya hesaplarınızda ilgili belediye hesabını da ekleyerek paylaşım yapın. İnanın sizinle aynı sorunu yaşayan ve çözüm arayan onlarca insan bulacak ve onların da desteğini aldığınızı, belediyenin hızlı bir şekilde soruna müdahale ettiğini göreceksiniz.

Takip Edin!

Bir olumsuzluğu ilgili birimlere ilettikten sonra benzer yollarla takibini yapmakta çok önemli. Hangi yollarla başvurmuş olursanız olun size mutlaka bir takip numarası vereceklerdir. O takip numarasıyla başvurunuzu izleyin ve sonuç alınıp alınmadığından emin olun.

Teşekkür Edin!

Yukarıda saydığım adımları yapıktan sonra eğer sorununuz hızlı bir şekilde zamanında çözüldüyse ilgili belediyenin ilgili birimine teşekkür etmeyi unutmayın. Bu sonucu sosyal medya hesaplarınızdan öncesi ve sonrası diye yine ilgili belediye hesaplarını da ekleyerek paylaşım yapın ve teşekkür edin. Bu tip geri dönüşler belediye ekiplerini mutlu ediyor ve sonraki hizmetler için daha iyi çalışmalarını sağlıyor.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.