Carraro E-Gravel İle Uçansu Şelalesi

Sizlere bugün hafta sonu bisikletimle gittiğim Aliağa çıkışlı Uçansu şelalesine yaptığım turumu anlatacağım. Aslında bu bir tur yazısı değil. Tur yazısından ziyade Uçansu şelalesine gitmek isteyen gezginler için tavsiye ve rehber yazısı.

Eğer yazı okumayı sevmiyorsanız Youtube kanalım için hazırladığım şu videoyu izleyebilirsiniz.

Öyle bir şelale ki hem ismi hakkında hem de bulunduğu konum hakkında söylentiler var ve bu söylentiler nedeniyle saklı kalmış bir güzellik olarak kabul ediliyor. Şelalenin saklı kalması onun bozulmamasına yol açtığı için mutluyum. Çünkü ziyaretçi sayısının son günlerde artmasıyla birlikte küçük küçük çöp birikintilerinin oluştuğunu üzülerek gözlemledim. 

Şelalenin internette geçen isimlerinden bazıları şöyle; su uçuran, su uçan, uçansu, Türkmen, Aliağa, Menemen, Manisa şelalesi olarak sıralanıyor. Yaptığım araştırmalar sonucunda Aliağa belediyesinin resmi facebook sayfasında bu şelale için bir tanıtım videosu hazırladığını ve hazırladığı bu videoda ‘Uçansu Şelalesi’ ismini kullandığını gördüm ve ben de bu ismi kullanmaya karar verdim.

(Aliağa belediyesinin hazırladığı tanıtım videosunu şu bağlantıya girerek izleyebilirsiniz).

Konum olarak ise yine Aliağa belediyesinin hazırladığı bu videoda belirttiği gibi Manisa Yunusemre ve Aliağa sınırları içinde yer alıyor. Bu açıdan bakıldığında Aliağa belediyesinin bu şelaleye sahip çıkıp tanıtım videosu hazırlaması ve insanları oraya davet etmesini olumlu, ancak bu tanıtım videosuna rağmen belediyeye ait ne bir çöp tenekesi, ne insanları yönlendirici bir tabela ne de belediyenin başka bir hizmeti olmadığını gördüm. Belki ilerleyen zamanlarda bu konulara el atmayı düşünüyorlardır ancak biz şimdilik bu konularda ki eleştirimizi yapmış olalım.

Uçansu Şelalesi

Bulunduğu coğrafi konum ve şartlar bakımından turizm faaliyetleri için doğal bir cennet olan Uçansu Şelalesi, takım şelaleler şeklinde gelişmiş üç basamaklı bir özellik gösteriyor. ‘İbrim Dere’ üzerinde gelişmiş bu şelaleler güneyden kuzeye su düşüşü yüksekliğine göre sıralanıyor. En güneyde 35 metre yükseklikten su düşüşünün olduğu büyük şelale yer alıyor. Ortanca şelale 13 metre ve küçük şelale ise 3 buçuk metre su düşüşüne sahip. 

Kaynak: http://www.aliagaekspres.com.tr/guncel/13/01/2020/ucansu-selalesi-kesfedilmeyi-bekliyor

Nasıl Gidilir?

Şelaleye ulaşmak için Menemen yönünden gelirken Aliağa Eski ilçe garaj kavşağından sağa, Bergama yönünden gelirken ise sola dönün. Güzelhisar caddesi boyunca devam edip yaklaşık 1 kilometre sonra çatallaşan yolda Karakuzu tabelasını takip edin.

Karakuzu köyünü arkanızda bırakırken Manisa tabelalarını takip ederek Güzelhisar caddesi girişinden itibaren yolun 21. kilometresinde tekrar yol ayrımına geldiğinizde Düzlen köyünü solunuzda bırakın ve Manisayı gösteren tabeladan sağa dönün. Manisa yönüne döndükten sonra yaklaşık 300 metre sonra tekrar sağa toprak yola dönün ve bu yolu 3 kilometre kadar takip ederek bu yolu bitirin. Toprak yolda bisikletinizle ilerlerken yolun çok fazla taşlı, engebeli olduğunu ve inişli çıkışlı olduğunu unutmayın. Kaza yapmamak ve düşmemek için bisiklet üstünde dikkat ve kesin bir hakimiyet şart.

Bundan sonra yolun bitiminden itibaren bisikletinizi elinize almanız gerekiyor. Çünkü yol bitiyor ve sizi geçmeniz gereken bir dere karşılıyor. Derenin içinde gördüğünüz büyük taşlara dikkatlice basarak geçebilirsiniz. Dereyi geçtikten sonra sağa ayrılan patika yola girin. Bu yolda eğer isterseniz bisikletinize binebilirsiniz. Ağaçlara asılmış ‘doğamızı temiz tutalım’ tabelalarını gördüyseniz eğer doğru yoldasınız demektir. 

Bu yolun bitiminde ağaçların arasından düz bir bölgeye ulaşıyorsunuz. Ve emeğinizin karşılığını bu noktada aldığınızdan emin olduktan sonra karşınızda bütün güzelliğiyle sizi karşılayan Büyük Uçansu şelalesine merhaba deyin ( burası aynı zamanda kamp alanı).

Düzlüğe ulaştıktan sonra tam karşınızda çalıların arasında beliren dar yola girin. Yaklaşık 100 metre yürüyünce sağa dönün ve nihayet çalıların arasından büyük şelale gibi tüm güzelliğiyle sizi karşılayan Küçük Uçansu şelalesine merhaba deyin. Artık rahatlayabilir ve şelalenin keyfini çıkarabilirsiniz. Buradan bisikletinizi benim yaptığım gibi şelalenin yanına indirebilir ya da ulaştığınız son düzlükte bisikletinizi bırakabilirsiniz. 

Ne yapılır?

Şelaleye ulaştıktan ve derin bir nefes aldıktan sonra şelalenin etrafını keşfe çıkabilirsiniz. Şelaleyi karşınıza aldığınızda sol tarafınızda taşlıkları göreceksiniz. Bu taşlıkları takip ederek kısa bir keşif gezisi yapabilirsiniz. Keşif gezisinden sonra ise fotoğrafçılığınızı konuşturup birbirinden güzel kareler yakalayabilir, geri döndüğünüzde buraya gitmek isteyen arkadaşlarınızı çektiğiniz fotoğraflarla kıskandırabilirsiniz. Canınız hiç bir şey yapmak istemezse eğer bir taşın üstüne oturun ya da sırt üstü uzanıp gökyüzünü izleyin ve kuşların, ağaçların, suyun sesini dinleyin. Eğer varsa hamağınızı yanınızda götürüp tüm bu seslerin arasında hamağınıza uzanıp uyuya ya da kitap okuyun, düşlere dalın (burada parantez açmamın sebebi hamak sevdalısı olduğunu bildiğim sevgili Melikeye nam-ı diğer melkeontheroad’a bir selam göndermektir).

Ben keşif gezisi yapmak istediğimden yanıma suya girebileceğim bir kıyafet götürmedim. Islanmayı göze alarak çok kısa süreliğine suya girsemde size tavsiyem yanınıza mayonuzu, şortunuzu, havlunuzu ve deniz terliğinizi alarak gitmenizdir. Ben girdiğimde su çok soğuk değildi. Suya ilk girişte yosun kaplı kayalara basmak zorunda kalıyorsunuz ve kayıp düşmemek için çok dikkatli olmalısınız. Eğer dediğim gibi hazırlıklı giderseniz suyun bollaştığı ve şelalenin ilk döküldüğü yere kadar gidip suyun ve şelalenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Eğer günübirlik değil de gitmişken şelalenin ve doğanın tadını bir kaç gün daha fazla çıkarmak istiyorsanız çadır kurup kamp yapabileceğiniz bir alanın olduğunuda belirteyim. Küçük Uçansu şelalesine gelmeden önce ki düzlük kamp yapmak için uygun bir alan. Kamp yapmadan önce hazırlıklı gitmeniz şart. Şelalenin etrafında tesis olmadığından ve yakınlarda hemen ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız bir yerleşke olmadığından yiyecek, içecek ve diğer ihtiyaçlarınızı yanınızda götürmeniz gerekiyor. Eğer hafta sonu gitmeyi düşünürseniz ziyaretçisinin çok olduğunu bilmenizde fayda var. Benim tavsiyem çadır içinde çok kalmadan sabah erkenden suya girmeniz, kahvaltınızı yapmanız ve insanlar gelene kadar diğer ihtiyaçlarınızı karşılamanızdır. Yok eğer ben insanlardan rahatsız olmam diyorsanız eğer istediğiniz gibi davranmanızda serbestsiniz tabi ki. Cep telefonunun çekmediğinide hatırlatayım yeri gelmişken.

Son olarak

Yazımı bitirirken Uçansu şelalesi gerçekten görülmesi gereken saklı kalmış doğal bir güzellik olduğunu belirtmeliyim. Şelaleye giderken lütfen yanınızda tek kullanımlık plastik çatal, kaşık, tabak, bardak yerine yıkayıp tekrar kullanabileceğiniz kamp malzemeleriyle gidin. Eğer bunu yapamıyorsanız yanınızda doğada kolay çözünür çöp poşeti götürün ve kendini bilmez insanların yaptığı gibi çöpünüzü etrafa bırakıp gitmeyin. Doğal güzelliklerimizi bir bir kaybettiğimiz, betona, asfalta, köprüye ve çılgın projelere teslim ettiğimiz şu günlerde Uçansu şelalesi gibi çok kıymetli bir güzelliği yok etmekte rol oynamayın. Sizden sonra gelecek olan insanları ve orada yaşayan, beslenen hayvanları düşünün ve etrafı kirletmekten kaçının. 

Not: Uçansu şelalesini ziyaret etmek istiyorsanız lütfen motorlu bir araç yerine yürüyerek (burada yine bir parantez açıyorum çünkü yürüyerek seyahatın üstadı sevgili Güneş’e nam-ı diğer LiazardOntheroad’a selam göndermektir) ya da bisikletli ulaşımı tercih edin. Motorlu araçlar sizin ve ailenizin ulaşımını kolaylaştırırken etrafa yaydığı karbon salınımı nedeniyle doğaya zarar verdiğini ve yaydığı gürültü, çıkardığı toz nedeniyle etrafta yaşayan hayvanları korkuttuğunu unutmayın.

Wikiloc bağantısı için:

https://tr.wikiloc.com/bisiklet-rotalari/aliaga-ucansu-selalesi-56226185

Strava bağlantısı için

https://www.strava.com/activities/4019766810

— 

Önerilen makaleler

4 Yorum

  1. Hamakçılık kazanacak! 😍 Böyle güzel yerlerde hamak kurmaktan daha önemli ne olabilir hayatta? Gezi yazılarının devamını bekliyoruz 🙂

    1. Teşekkür ederim Melike.Hamak candır tabi ki. Gözüme kestirdiğim bir yer var. Tekrar gittiğimde hamağımı kuracağım:)

  2. Çok güzel bir yermiş. Bir kaç yerde adını duymuştum. Az bilinmesi ve yolun kötü olması güzel avantaj. Malum, yolu düzgün olsa minibüsle insan taşımaya başlarlar. :)((

    1. Büyük şelale çok daha güzel aslında. Bir sonraki sefere büyük şelaleye gideceğim:)Alında yürüyüş ve dağcılık gruplarının sıklıkla ziyaret ettiği bir yer. Yolunun kötü olması sebebiyle grupların dışında fazla insan ziyaret etmiyor:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.