En az üç bisiklet !

Merhaba. Size bugün neden bir insanın üç bisikleti olur sorunsalını açıklamaya çalışacağım. İnsan çok parası olduğu için mi üç bisiklet ve hatta daha fazla bisiklet sahibi olur yoksa bisikletler hakkında daha çok bilgi sahibi olduğu için mi üç bisiklet sahibi olur? ‘

Bildiğiniz gibi bisikletler kategori olarak yol bisikleti, dağ bisikleti, şehir bisikleti, tur bisikleti, katlanır bisiklet diye kategorilere ayrılır. Hatta bunlara ek olarak kadın bisikleti, erkek bisikleti, çocuk bisikleti, elektrikli bisiklet, gravel bisiklet diye alt türleri ile karşımıza çıkar.

Ülkemizde ne yazık ki birden fazla bisikleti olan insanlar biraz hor görülür ve genelde bisiklet sporuyla ilgilenenler arasında alay konusu olurlar. Bunun psikolojik sebepleri elbette vardır ama ben bunun büyük ölçüde bilgisizlikten, deneyimsizlikten kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü bisiklete başladığım ilk yıllarda etrafımda birden fazla bisikleti olan insanları anlamaya çalışır, aynı kategoride yer almasına rağmen uygun fiyatlı değil de neden daha pahalı olanı seçtiklerini anlamaya çalışırdım. Yer yer de arkadaşlarımla bu kişilerin dedikodusunu yapar, çok parası var o yüzden deyip eğlenirdik.

Ama zaman geçtikçe, bisikletle bağlarımı güçlendirdikçe ve daha çok tecrübe ettikçe o insanların neden birden fazla bisikletlerinin olduğunu anlamaya başladım. Ben de büyük ölçüde herkes gibi başlangıç seviyesi olan bir dağ bisikletiyle başlamıştım bisiklet sürmeye. Dağ bisikletleri adı üstünde patika yollarda sürmek için tasarlanmış ve sürücüsünü patika yollarda rahat ettirecek donanımlara sahip bisikletlerdir. Ama ben o yıllarda dağ bisikletiyle tur da yapıyordum, asfalt yolda yapılan sürüşlere de katılıyordum. İlk yıllarda bunun yanlış olduğunu bilmiyordum. Çünkü bisikleti bana satan kişi de böyle olabileceğini söylemişti. Ve çevremde ki çoğu bisiklet kullanıcısı da böyle yapıyordu. O yüzden yanlış yaptığımı düşündürecek bir durum yoktu ortada. Yanlış yaptığımı ise bir arkadaşımın uyarısıyla anladım. Bisikletimin üstündeki lastikler tamamen dişli ve asfalt yolda sürmeye değil patika yolda sürüşe uygun olan lastiklerdendi. Arkadaşım bana bu lastiklerle çok daha fazla yorulacağımı, daha fazla enerji harcayıp daha az yol gideceğimi söyledi. Ve bu lastiklerin yerine daha ince ve üzerinde daha az tırtığı olan lastik takmamı söyledi. Ben de onun dediğini yaptım ve farkı anında gördüm.

Dediği gibi olmuştu gerçekten. Çok fazla enerji harcayıp daha az yol gittiğimi bu lastikleri takınca anladım. Yeni lastiklerle ise asfalt yolda aynı enerjiyle daha hızlı ve daha fazla yol gidebiliyordum. İşte bisiklet donanımları için ilk aydınlanmam bu sayede oldu. Her lastiğin her yol durumu için uygun olmadığını ve farklı yol tipleri için farklı lastiklere ihtiyacım olduğunu o zaman anladım. Bu da beni daha çok asfalt yolda sürdüğüme göre kadro yapısı daha farklı, tur yapmaya ve asfalt yola daha uygun bir bisiklet almaya itti. Araştırmalarım sonucunda bütçeme de uygun bir bisiklet aldım. Böylece benim de artık iki bisikletim vardı. Dağ bisikletimle patika yollarda, şehir bisikletimle ise asfalt yollarda bisiklet sürmenin keyfini çıkarıyordum. Daha sonra dünya turu yapacağım hayali ile bu şehir bisikletini satıp tam donanımlı bir tur bisikleti aldım. Tur bisikletim hakkında daha önce yazdığım yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Sonra gel zaman git zaman yol bisikletçiliğine merak saldım. Eurosportta yayınlanan yol bisikletiyle yapılan yarışları izlemeye başladım. Hafta sonu arkadaşlarla bir araya gelip ekran başında biralarımızla birlikte yarış programlarını izlemeye başladık. İzledikçe yol bisikletçiliği hakkında bilgim arttı. Bilgim arttıkça hevesim arttı. Yol bisikleti kullananların çok daha kısa zamanda çok daha uzun kilometreleri yapabildiklerini gördüm. Hafta içi çalıştığım ve bazen de hafta sonu mesaiye kaldığım için tur bisikletiyle uzun mesafe yapma şansım pek olmuyordu. Bu yüzden de bir yol bisikleti almaya karar verdim. Uzun araştırmalar sonunda yol bisikletimi aldım. Böylece artık benim de üç bisikletim olmuştu.

Üçüncü bisikletimi almamla birlikte artık ben de daha önce eleştirdiğim o ‘zengin’ kesiminden olmuştum. Her yerden gelen eleştirileri göğüsleyip cevap verebilmek başlarda zordu gerçekten. Beni eleştirenler bunu ‘çok parası var o yüzden de üç bisikleti var’ şeklinde söyleseler de ben sıkılmayıp bunun nedenini her fırsatta uzun uzun anlatmaktan yanaydım. Anlatayım ki insanlarda benim gibi bilinçlensin, bisiklet sürerken daha çok keyif alsınlar istiyordum. Ve doğru yerde doğru bisiklet kullansınlar istiyordum.

Kıssadan hisse dağ bisikletiyle yol’da da sürebilirsiniz. Yol bisikletiyle patika yollarda da sürebilirsiniz. Tur bisikletiyle hem patika yollarda hem de asfalt yolda sürebilirsiniz.Katlanır bisikletle uygun çantaları bulup şehirler arası tur yapabilirsiniz. Ama yaptığınız işin hakkını verip tam anlamıyla verim ve keyif alabilir misiniz orasını düşünmeniz gerekiyor. Uygun bir dağ bisikletiyle patika yolda, uygun bir yol bisikletiyle asfalt yolda ve uygun bir tur bisikletiyle şehirler arası turda çok daha keyif alabilirsiniz. O yüzden bütçenizi buna göre ayarlayıp ‘bir bisikletle her yere gidebilirsin’ diyenlere aldırmayıp en az üç bisiklet (dağ bisikleti, yol bisikleti, tur bisikleti) almanızı tavsiye ediyorum.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.