Fula Dağı Yürüyüş Ve Bisiklet Yolu

Çam ağaçlarının içinde, yer yer deniz manzaralı, otomobil trafiğinden uzak, inişli çıkışlı toprak yolda bisiklet sürmek ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise işte bu rota tam size göre!

Kozbeyli Mahallesi

Rotaya başlamadan önce gelmişken Kozbeyli mahallesini gezmenizi tavsiye ederim. Kozbeyli mahallesine geldiğiniz zaman sokak sokak gezerek eski evlerini fotoğraflayabilir, Kozbeyli Cami avlusuna çıkıp Nemrut körfezini seyredebilir ve gezininiz bittikten sonra da köyün merkezinde yer alan mekânlardan birinde dibek kahvenizi içerek dinlenebilir ve son hazırlıklarınızı tamamlayabilirsiniz.

Fula Dağı Yürüyüş Ve Bisiklet Yolu

Fula Dağı Yürüyüş Ve Bisiklet Yolu İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işaretlenmiş adından da anlaşılacağı gibi hem yürüyüş yapmak isteyen hem de bisiklet turu yapmak isteyen insanlara hitap eden bir rota. Rotanın konumu kabaca Kozbeyli mahallesi ile Yeni Foça arasında kalıyor diyebiliriz. Bu rotaya Barbaros Caddesi olarak adlandırılan cadde üzerindeyken önce Kozbeyli tabelasını izleyerek sonra da Fula Dağı Yürüyüş Ve bisiklet Yolu tabelasını izleyerek ulaşabilirsiniz.

Rotaya başlamadan önce size tavsiyem yanınıza yiyeceğinizi ve içeceğinizi almanız. Çünkü rota içinde herhangi bir işletme ya da doğal su kaynağı bulunmuyor. Bu nedenle susuz ya da yiyeceksiz kalmanız olası. Aynı zamanda tur sırasında bisikletiniz için kullanmanız gerekebilecek tamir ekipmanlarınızın (yedek iç lastik, yama takımı, levye, pompa) yanınızda olmasına da dikkat edin. Bunları temin ettiğinizden emin olduktan sonra rotada sürmeye başlayabilirsiniz.

Başta da dediğim gibi rota tamamen toprak zeminden oluşuyor. Rotanın başından sonuna kadar hiçbir yerleşim yerine girmiyor tamamen ormanlık alanda sürüşünüze devam ediyorsunuz. Birkaç kilometre gittikten sonra sizi deniz manzarası karşılıyor. Kuş sesleri içinde yüksek bir yerde mola verip yanınızda getirdiğiniz kahvenizi yudumlayabilir manzaranın keyfini çıkarırken birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Yola devam ettiğinizde bir süre sonra yol ikiye ayrılıyor. Eğer sağdan devam ederseniz rotanın bir döngü içinde sizi yine yol ayrımına getirdiğini göreceksiniz. Ben aşağıda eklediğim Wikiloc bağlantısında da görebileceğiniz gibi ilk olarak rotanın tamamını yaptım. Sonra ise Yeni Foça’ya gitmeye karar verdim. Bana soracak olursanız gitmişken şehir merkezine ulaşmak için acele etmeyin, rotanın ve böyle bir rotada bisiklet sürmenin keyfini çıkarın derim. Ve bu yolun sonunda Fula dağı zirvesi olduğunu da unutmayın. Buraya ulaştığınızda bisikletinizi uygun bir yere park edip çok az bir tırmanışla zirveye ulaşabilirsiniz. Zirveye ulaştığınızda Yeni Foça manzarasını görüntüleyebilirsiniz.

Eğer Yeni Foça’ya ulaşmak istiyorsanız sol’a ayrılan yolu tercih etmelisiniz. Bu yol ayrımında sizi yine tabelalar karşılıyor. Ancak Yeni Foça’yı gösteren tabelanın olmadığını bilmelisiniz. Burada işaretlemeleri yapan İzmir Büyükşehir Belediyesinin eksiği olduğunu söylemem gerekiyor. Umarım ilerleyen zamanlarda bu işaretlemeyi de yaparlar ve rotayı ziyaret eden gezginlere iyi bir yol gösterici olurlar.

Her iki yoldan hangisini tercih ederseniz edin yol ayrımından sonra tehlikeli bir iniş başlıyor. Çok sivri taşların ve zeminin sert olduğu bir iniş bu. Bu kısımda mümkün olduğu kadar yola odaklanmalı, kişisel koruyucu ekipmanlarınızı üzerinizden çıkarmamalısınız. Rota bittiğinde ise Yeni Foça’nın sokaklarını gezebilir, Eski Foça evlerini fotoğraflayabilirsiniz. Eğer yanınızda deniz ekipmanlarınızıda götürdüyseniz Foça sahilinde denize girerek yorgunluk atabilirsiniz.

Nasıl Bir Bisiklet?

Bu rotayı istediğiniz herhangi bir bisikletle yapabilirsiniz. Ancak amortisörlü bir dağ bisikletiyle çok daha rahat edeceğinizi hatırlatmak isterim. Tur bisikleti, hibrit bisiklet ve hatta ince lastikli bir yol bisikletiyle de yapabilirsiniz. Ancak bu bisikletlerle yaptığınız tur çok daha yavaş olacağını ve her kilometresinde çok dikkat etmeniz gerektiğini belirtmek isterim. Ve tabii ki benim gibi sağlık problemleriniz yüzünden şehir içi ulaşımınızda elektrikli bir bisiklet tercih ediyorsanız o bisikletle de bu rotayı çok rahatlıkla yapabilirsiniz.

Fula Dağı Yürüyüş Ve Bisiklet Rotası başlangıcından Yeni Foça’ya kadar 8 kilometre uzunluğunda olduğunu da hatırlatayım. Ve çıkışların olduğu bölgelerde yüzde 10-12 eğimlere de ulaştığını bilmenizde yarar var.

Şimdiden iyi turlar!

Powered by Wikiloc

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.