Netflix’te İzleyebileceğiniz Bisiklet Temalı Filmler

Merhaba. Aşağıda sizler için Netflix’te izleyebileceğiniz bisiklet temalı filmleri sıraladım. Sıralamayı tamamen kafama göre, herhangi bir türe bağlı kalmadan gelişigüzel yaptım. Bazı filmleri izlemeden fragmanlarına bakarak yorumlamaya çalıştım, bazılarını ise izledim ve kendi yorumumu ekledim. Şunu söylemek isterim ki eğer bisikleti seviyor ve bisiklet temalı filmler izlemeyi de seviyorsanız listede ki filmlerin hepsi birbirinden güzel ve izlenesi. Şimdiden iyi seyirler dilerim.

Not: Netflix’te yayınlanan bazı filmlerin yayın süresi olduğunu ve yayın tarihi geçtiğinde izleyemeyeceğinizi sakın unutmayın.

Baba Aranıyor

Netflix Özeti: BMX yarışmasına katılması annesi tarafından yasaklanan genç bir kız, bunun üstesinden gelmek için kendisine bir çözüm arar.12 yaşındaki Blanca, BMX müsabakasına katılmak için babası rolünü oynaması için kendisine hiç bir şeyi olmayan yaşlı bir aktör bulur.

Benim Yorumum: Filmi henüz izlemedim. Ama fragmanından eğlenceli ve macera dolu bir film olduğu belli. Bu yüzden izlemek için sabırsızlanıyorum. Filmi izleyenler varsa yorum kısmına yorumunu yazarsa sevinirim.

Accomplice

Netflix Özeti: Bisikletlere görsel bir güzelleme niteliğindeki bu yapımda, engebeli arazilerde ve görkemli mekanlarda pedal çeviren dünyanın en iyi bisikletçileriyle dünyayı katedin. En iyi yardımcımızdan kaynaklanan tüm çılgın maceralara ve çılgın yoldaşlara bir saygı duruşu. Yüzeyde, Accomplice sizi dünyanın en iyi binicileriyle aklınızı başınızdan alacak yerlere götürüyor. Ancak bunun ötesinde, Teton Gravity Research’ün son filmi, bisikletin nasıl bir ulaşım yönteminden daha fazlası olduğunu, insan ruhu için bir araç olduğunu anlatıyor.

Benim Yorumum: Filmi bu yazıyı tamamlamadan hemen önce izledim. Film yedi bölümden oluşuyor ve her bölümde ayrı bir ülkede geçen bisiklet hikayeleri anlatılıyor. Özellikle dağ bisikleti severlerin mutlaka izlemesi gereken bir film. Netflix yorumunda bahsettiği gibi gerçekten görkemli doğada pedal çeviriyorlar. Ben özellikle Hindistan görüntülerini ve oyuncuların Hindistan hakkında söylediklerini çok beğendim. Filmi, keşke kısa olmasaydı da bize biraz daha görsel güzellik sunsa diyerek bitirdim.

El Limite İnfinito

Netflix Özeti: Hayata yaptığı zorlu başlangıçtan Himalayalar’a tırmanışına kadar Jean Maggi’yi inceleyen bu belgesel onun uyarlanmış sporların gelişimine katkısını gözler önüne seriyor.

Benim Yorumum: Henüz izlemediğim bir film. Ama şu ana kadar Netflix izleme listemde bulunan filmler arasında beni en çok heyecanlandıran film olduğunu söylemeliyim. Filmin fragmanından anladığım kadarıyla film insan azminin boyutlarını ve sınırları olmadığını gözler önüne seriyor. Bize de izleyip keyiflenmek düşüyor.

Riding With Sugar

Netflix Özeti: Acı hatıralarını unutamayan genç bir mülteci, BMX yarışması umutlarının ani bir şekilde yıklılmasından sonra akıl hocasının yardımıyla yeni bir geleceğe doğru yol alır.

Benim Yorumum: Yine izlemediğim ama fragmanından çok etkilendiğim ve izlemek için sabırsızlandığım heyecan ve azim dolu bir film olduğunu düşünüyorum. Filmin başrol oyuncusu mülteci gencin başına gelenler yüzünden yer yer sinirlerim bozularak izleyeceğimi düşünüyorum. Çünkü bu dünyada hissedebilen hiçbir canlı ne olursa olsun ayrımcılığı hak etmiyor. Hep söylediğim ve inandığım gibi; HERKES FARKLI, HERKES EŞİT!

Kapp To Cape

Netflix Özeti: Bu belgeselde iki adam, Kuzey Kutup Dairesi’nden Cape Town’a uzanan serüvenleriyle dünyanın en hızlı bisiklet yolculuğun rekorunu kırmak için maceraya atılıyor.

Benim Yorumum: Film iki beyaz yakalının işlerinden istifa edip bisikletle dünyanın en hızlı bisiklet yolculuğu rekorunu kırmak için girdikleri mücadeleyi anlatırken aynı zamanda da bisiklet yolculuğunun iki insanı hem fiziki hem de mental olarak nasıl değiştiğini çok güzel anlatıyor bize. Bisikletle yapılan turlar her zaman psikolojik bir meydan okumaya döndüğü için iki bisikletli de zaman zaman tartışıyor. Bedenlerinin tükenişini, yer yer pes etmelerini ve rekoru kıramayacaklarını düşündüğümüz bu yolculukta heyecan bir an olsun azalmıyor ve kendini izletmeyi başarıyor. Filmin sonlarında iki maceracının rekor denemesi sonrasında söyledikleri ise ölmeden önce her insanın böyle bir macera yaşaması gerektiğini hatırlatıyor bize. Hayatınızda meydan okumaları seviyorsanız kesinlikle izlemelisiniz.

Not: Bu film bana daha önce Juliana Buhring’in bisikletle dünya rekoru kırdığı yolculuğunun hikayesini anlattığı ‘Zamana Karşı’ kitabını hatırlattı. Farklı yerlerde yapılan benzer mücadeleler gibi düşünebilirsiniz. O kitabın incelemesine de şu yazımda yer vermiştim.

Cicliste Per Caso

Netflix Özeti: Bu belgeselde, ABD’yi Meksika’dan Kanada’ya kadar bisikletle geçmek için yola çıkan iki kadın sınırlar, güç ve ilişkiler gibi konularda zorlu bir sınavdan geçiriyor.

Benim Yorumum: Öncelikle Netflix özetinde iki kadın olarak yazsa da film de dört kadının hikayesini izlediğimizi belirtmem gerekiyor. Aralarında daha önce bisiklet turu yapmamış kadınların olduğunu düşünerek başladığımızda yolculuğun ne kadar ilginç bir seyir alacağını anlamamız zor olmuyor. Bisikletçilerin yaban hayattan duydukları korku, yaban hayata olan acemilikleri filme eğlenceli anlar katıyor. Ben en çok yer yer kendilerini zorlamadan başka bir ulaşım aracına binip ilerledikleri yerleri ve kendilerine karşı dürüst olmalarını sevdim. Bisikletin gerçek bir mücadele aracına dönüştüğünü, insanın kendi sınırlarını görmesi için bulunmaz bir araç olduğunu filmle birlikte tekrar anlıyoruz. Bisikletle uzun yolculukları ve zorlu şartları sele üstünde aşmayı seviyorsanız bu filmi kaçırmayın derim.

Movistar Team 2019

Netflix özeti: Profesyonel bisikletçilerden oluşan Movistar Team bir yandan zafere odaklanırken, bir yandan da türlü zorluklarla, çekişmelerle ve ekip içindeki çatışmalarla uğraşır.

Benim Yorumum: Profesyonel bisiklet yarışlarını takip ediyorsanız Movistar takımını mutlaka duymuşsunuzdur. İşte iki sezonluk ve toplam 12 bölümden oluşan bu mini dizi Movistar takımını genel olarak anlatıyor. Röportajların da olduğu bu diziyi bir bisiklet takımını yakından izlemek ve neler yaptıklarını, yarışlara nasıl hazırlandıklarını ve yarış sırasında nasıl organize olduklarınızı öğrenmeniz için biçilmiş kaftan.

İkarus

Netflix Özeti: Bu Oscarlı filmin yapımcısı Amerikalı bisikletçi, Putin’in yakalamayı en çok istediği muhbir olan Rus bilim insanının karıştığı dev doping skandalının ortasına dalıyor.

Benim Yorumum: Sporda görmek istemediğimiz hareketlerin başında tabi ki bir sporcunun doping almış olması geliyor. Bu filmde doping olayının dünyada nasıl yürüğünü ve sporun ruhuna nasıl zarar verdiğini çok net anlatıyor. Dopinge dair İnsanı hayrete düşüren her şey bu filmde olduğundan bu filmi izlemeden geçmeyin derim

Önerilen makaleler

2 Yorum

  1. Hemen sırayla izlemeye başlıyorum. Teşekkürler.

    1. Rica ederim. İyi seyirler şimdiden😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.