Patlak Teker

Nedir bu  “Patlak Teker”, fikir nereden çıktı, nasıl başladı?..Bu yazımda size bu süreci anlatmaya çalışacağım.

Patlak Teker aslında uzun yıllar önce Karşı Bisiklet grubu toplantısında bir arkadaşımız tarafından ortaya atılmış ama o zamanın koşullarında hayata geçirilememiş bir fikirdi. Henüz ismi koyulmamıştı ama Karşı Bisiklet’in hayata bakış açısıyla hazırlanması düşünülen bir fanzin fikriydi bu. 

“Karşı Bisikletin hayata bakış açısı neydi ki?” diye sorarsanız eğer, şu Tumblr sayfasına göz atmanızı öneririm. 

Kısaca bahsetmek gerekirse ; “kendisini bisikletli eylem grubu olarak tanımlayan ve bu çerçevede kurulduğu 2009 yılından çalışmalarını durdurduğu 2018 yılına kadar termik santral protestolarından, nükleer santrallere, hes inşaatlarına, küresel ısınmaya, savaşa, gezi sürecinde Taksim’e dayanışmaya ve trafik terörüne kadar pek çok mesele için eylem ve etkinlik yapmış bir gruptur”, diyebilirim. 

Fanzin önerisinin yapıldığı dönemde Karşı Bisiklet o kadar yoğundu ki bir türlü bu girişim için zaman ayırıp odaklanamadık ve hayata geçiremedik. 

O günlerde toplantı üstüne toplantı yapıyor, fikir üretmeye ve bisiklet üstünde eylem ve etkinliklerimizi sürdürmeye çalışıyorduk.

Grubu oluşturan insan sayısının azlığından ve maddi yetersizlikten fanzin fikrini rafa kaldırmıştık. 

Ta ki bu güne gelene kadar…

Karşı Bisiklet faaliyetlerini durdurma kararı aldıktan sonra pek çok dayanışma içinde olduğumuz kurum ve kuruluşlardan destek çağrısı geldi.‘Grubu kapatmayın, devam edin’ şeklinde çağrıydı bunlar daha çok.Ancak nasıl ki zamanı gelmiş bir fikrin önünde hiç bir zorluk duramazsa, miladını doldurmuş bir fikri de devam etmesi için zorlamak istemedik ve hatıralarımıza saygı duymak anlamında grubu sonlandırmaya karar verdik. 

Grubu kapattıktan sonra elbette pekçok grup üyesinde ve Karşı Bisiklet takipçilerinde bir boşluk oluştu. Aradan geçen iki sene süre sonunda fanzin fikri aklımıza geldi ve bu boşluğu doldurabilmek, karşı bisiklet ruhunu devam ettirebilmek ve hatıralarımıza selam göndermek adına fanzini çıkarmaya karar verdik. 

İsim nereden geldi?

Patlak Teker ismi şimdi ki fanzinin tasarımcısı ve tüm süreç boyunca Karşı Bisiklet’in de tasarımcılığını yapmış Berk Sürücü’ye ait. Üniversite yıllarında bitirme ödevi olarak bir poster tasarlamış ve o postere de ‘Patlak Teker’ ismini koymuş. Bu poster yıllardır evinin duvarda asılı durdu ve tasarım olarak da benim çok hoşuma giden bir poster olduğundan patlak teker hafızama kazınmıştı. Fanzin çıkarmaya karar verdikten sonra en kolay kısmı isim seçmesi oldu. Duvarda duran eski bir poster imdadımıza yetişti ve fanzinin ismini “Patlak Teker” koymaya böylece karar verdik.Bahsettiğim ve tasarımını çok beğendiğim posterin fotoğrafını aşığıda görebilirsiniz

Nasıl bir fanzin?

İşte bu kafalarda gerçek bir soru işaretiydi. Karşı Bisiklet, eylem grubuydu ama fanzin öyle olsun istemedik.

Bisikletiyle sıcak yataklarını bırakan, işini bırakan, ailesinden ayrılan ve bin bir türlü zorluğa rağmen bu uğurda hayallerinin peşinden gitmeyi seçen tur bisikletçilerinin hikayelerini bir araya getirelim istedik.

Bunu yaparken de dijital olmamasına, elle tutulur, hissedilir, elden ele ulaştırılabilir, biraz eski usül bir çalışma olsun istedik.

Fanzinin içeriğini hazırlarken yazar arkadaşlarımızdan bazı isteklerimiz oldu. Adına Patlak Teker dediğimiz ve mottosunu ‘bisikletli düş yazıları’ olarak belirlediğimiz bir çalışmayı rakamlardan uzak tutmalarını istedik. Rakamların yerine daha çok yokuş çıkarken acıdan yanan dizlerini anlatmalarını, karşıdan esen rüzgara karşı çektikleri zorluğu anlatmalarını, güneş tenlerini yakarkenki hislerini yazmalarını istedik.Bisikletin onlar için ne ifade ettiğini ve neden bisikletle yolda olduklarını anlatmalarını istedik.

Bu anlamda ortaya birbirinden değerli dokuz yazı çıktı. Sayfa sayısını artırmamak adına bazı yazıları ikinci sayıya sakladık. İkinci sayıyı da çok geciktirmeden hazırlayacağız ve sizlere ulaştıracağız.

Nereden temin edebilirsiniz?

Fanzinin ilk sayısı ücretsiz dağıtılacağı için herhangi bir kitapçı ya da markette bulamayacaksınız.

Karşı Bisiklet’in ruhuna yakışır şekilde elden ele dağıtılmasını sağlayacağız. Bunun için hala fikirler geliştiriyoruz. İlk etapta tanıdığımız kafelere, uygun olan barlara ve bisiklet dükkanlarına bırakacağız. Bıraktığımız bu mekanların duyurularını yapıp ücretsiz edinmenizi sağlayacağız. İsterseniz fanzin elinize ulaştıktan sonra fotokopiyle çoğaltıp tanıdıklarınızın da okumasını sağlayabilirsiniz. 

Başlangıç aşamasından son aşamasına kadar bizim içimize sinen bir çalışma olduğunu söylemek isterim. Umarım siz de beğenirsiniz ve hep birlikte Patlak Tekerin bisiklet dünyasında uzun soluklu bir yayın olmasını sağlarız.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.