Ortlieb Vario Ps

Merhaba. Kullandığım ekipmanları anlatmak, incelemelerini yapmak pek adetim değildir ama bu çantayı çok beğenince ve kullanışlı da bulunca sizinle de paylaşmak istedim. Buyurun Ortlieb Vario Ps incelemesine.

Ortlieb bu çantayı yanılmıyorsam sene başında çıkardı ve ilk olarak Avrupalı kullanıcıların beğenisine sundu. Benim de, başka bir çanta araştırması yaparken Ortlieb’in kendi sitesinde ‘Yeni’ bölümünü incelerken gözüme çarptı ilk olarak. Daha sonra Youtube’da inceleme videolarını izleyerek satın almaya karar verdim.

Neden Ortlieb Vario Ps?

Beni takip eden dostlarım benim her gün işe bisikletle gidip geldiğimi ve günlük eşyalarımı sırt çantasında taşıdığımı bilir. Bu da tabi ki hatırı sayılır bir ağırlık yapıp bel ağrısı ve sırt ağrısını da beraberinde getiriyor ve özellikle yaz aylarında çok fazla terlememe sebep oluyor. İşte bu sorunlardan kurtulmak için gördüğüm ilk anda ‘işte bu’ dediğim çantayı satın almaya karar verdim.

Bisikletime yakın zamanda bu çantayla uyumlu yine Ortlieb marka bir arka bagaj  taktım. Elimde Ortlieb’in bagajına bağlanan tur çantaları var. Ancak bu çantaları sadece bisiklet üzerinde kullanabildiğim ve elde taşımak  zor olduğu için o çantaları kullanmayı tercih etmedim. Ama bu çanta iki yönlü olduğundan yoldayken bisiklet üstünde, bisikletten indiğimde ise çok kolay bir hareketle sırtçantasına dönüştürüp sırtımda taşıyabiliyorum. Bu iki yönlülük benim gibi çantalarını sırtta taşımak yerine bisiklet üstünde taşıma taraftarı olan ve çantasını bisiklet üstünde bırakmak istemeyen bir kullanıcı için biçilmiş kaftan doğrusu. Ortlieb’in önceki yıllarda çıkarmış olduğu buna benzer bir modeli var ancak o modelde iki yönlü kullanım bir aparat yardımıyla sağlanmış ve benim hoşuma gitmemişti. Aparatın hem çantada yer kaplayacağını hem de gereksiz bir ağırlık yapacağını düşünerek Türkiye’de satışı olduğu halde o çantadan almadım.

Tasarım Özellikleri ve Kullanımı

Çanta yukarıda da belirttiğim gibi hem tur çantası hem de sırt çantası olarak kullanabiliyor. Çantayı diğer Ortlieb tur çantalarından ayıran en temel özelliği de zaten bu.Çantanın bisiklet için yine Ortlieb’in geliştirdiği iki bağlantı sistemi var. Bunlar Quick Lock isimli 2.1 ve 3.1 numaralı sistemler. Quick Lock 2.1 sistemi bizim tur çantalarında yıllardır kullandığımız ve artık klasikleşmiş bağlantı sistemi. Qucik Lock 3.1 ise tamamen yeni bir Ortlieb bağlantı sistemi. Ben de çantamı alırken hem yeni bir sistem deneyimlemek, hem de Ortlieb’in kendi sitesinde bahsettiği gibi daha hızlı ve kolay olan Quick Lock 3.1 bağlantı sistemini tercih ettim. Bu bağlantı sistemini tercih etmemin bir başka nedeni de diğer bağlantı sistemine göre daha hafif olması. Ancak burada çantanın bağlantı sistemine uyumlu bir bagajınızın olması gerektiğini söylemem gerekiyor. Eğer böyle bir bagaja sahip değilseniz üzülmeyin. Çantayla birlikte yine Ortlieb’in tasarladığı ve neredeyse piyasadaki bir çok bagaj modeliyle uyumlu olan QL3.1 montaj seti geliyor. Bu montaj setini bisikletinizin bagajına monte ettikten sonra QL3.1 sistemini kullanabilirsiniz.

Çanta ve bagaj mühendisliği o kadar iyi ki çanta gerçekten çok kolay bir şekilde bagaja bağlanıyor ve çok kolay bir şekilde yerinden çıkıyor. Yolda giderken de hiç bir şekilde yerinden çıkmıyor ya da kaymıyor. Bu yönüyle çantanın benden tam not aldığını söyleyebilirim. Çantayı sırt çantasına çevirmek istediğimde ise yine çok kolay bir şekilde herhangi bir aparata gerek duymadan kolay bir el hareketiyle sırt çantasına dönüştürebiliyorum. Sırt çantasının konforu bisiklet çantası konforuyla aynı. Çantanın sırta gelen bölgesinde kalın bir sırt desteği kullanılmış ve çanta ne kadar ağır olursa olsun sırtınızı ağrıtmıyor. Çantanın göğüs hizasında yine diğer Ortlieb sırt çantası modellerinde olduğu gibi göğüs hizanıza gelen ve aşağı-yukarı şekilde ayarlanabilen bir göğüs ipi bulunuyor. Bu ip çantanın günlük kullanımda geriye gitmesini engelliyor ve gerçekten çok işe yarıyor. Çantanın askıları oldukça sağlam ve yine sırt desteğinde olduğu gibi iyi bir konfor sağlıyor. Çantanın içinde istediğiniz zaman çıkarabildiğiniz bir laptop bölmesi ve küçük eşyalarınızı koyabildiğiniz bir cüzdan bulunuyor. Çantanın en dışında ise fermuarlı bir göz ve yan tarafında lastikli bir yan cep bulunuyor. Bu her iki gözde fazladan bir kullanım alanı sunuyor. Diğer tüm Ortlieb çantalarından alışık olduğumuz şekilde gece fark edilmenizi sağlayacak reflektör sistemi çantanın yanında ve Ortlieb logosuyla birlikte ön kısmında ve askılarında bulunuyor.

Sonuç Olarak

Çantayı alalı iki hafta kadar oldu ve neredeyse her gün işe gidip gelirken kullanıyorum. Özellikle yazın sırt çantasından kurtulduğum için çok mutluyum. Bu sayede daha az terliyorum ve daha az yoruluyorum. İş yerime geldiğim zaman bisikletten kolayca çıkarıp ve yine kolayca sırt çantasına dönüştürüp rahatça taşıyabiliyorum. Eğer siz de benim gibi çift yönlü bir bisiklet çantası arıyorsanız ve eğer bütçenize uyuyorsa Ortlieb Vario Ps modelini rahatça satın alıp kullanabilirsiniz. Ortlieb diğer modellerinde olduğu gibi iyi bir iş çıkarmış ve tüketicisini mutlu etmeyi başarmış.

Olumlu Yönleri

  • %100 su geçirmez
  • Bisiklet bagajına kolay bağlanması ve sökülmesi
  • Kolayca sırt çantasına dönüşmesi
  • Geniş iç hacmi
  • Laptop ve cüzdan bölmesi
  • Reflektör

Olumsuz Yönleri

  • Diğer Ortlieb tur çantalarına göre ağır
  • Pahalı
  • Türkiye’de henüz olmaması

Teknik özellikler

Boyut: 310x210x470 mm

Taşıma kapasitesi: 9 kg.

İç Kapasitesi: 26 L.

Ağırlık: QL 3.1 için 1.4 kg. QL 2.1 için 1.5 kg.

Kapatma şekli: Rolltop

Renk: Siyah, sarı, kırmızı, petrol mavisi

Dış özellik: Reflektörlü %100 su geçirmez

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.